Darts / 【MONSTER×CORE DARTS】24 CHROME STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.4g |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
24 CHROME
Collaboration of MONSTER BARRELS DESIGN and CORE DARTS JAPAN
The second model is Daisuke Akamatsu's new model.
Two kinds of special cuts are made between the shark cuts on the grip part to prevent slipping back and forth when gripping.
The grouping is improved by adding an aperture at the tip.
The cut also continues to the end of the shaft.
After testing a number of different gram samples, the No.5 will be released at 20 grams, a 1 gram reduction due to the person's persistence.
The number 24 is Akamatsu's favorite number, and since atomic number 24 is an element called chromium, the name 24chrome was chosen.
24 CHROME STEEL 21g
Barrel weight: 19.4g
Barrel diameter: 7.3mm
Barrel length: 41.0mm
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tips x 3
Daisuke Akamatsu Model Items
-
Fit Flight Air
fif3342 StandardJPY 990 ( USD 6.22 )
-
Fit Flight
fif3341 StandardJPY 822 ( USD 5.17 )
-
Fit Flight
fif0441 ShapeJPY 712 ( USD 4.47 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model SteelJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
Fit Flight AIR
Daisuke Akamatsu Model ver.3 StandardJPY 946 ( USD 5.95 )
-
Fit Flight AIR
Daisuke Akamatsu Model ver.3 ShapeJPY 946 ( USD 5.95 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )