Darts / 【ULTIMA DARTS】Fuel Naoto Masujima Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
ULTIMA DARTS Naoto Masushima's first signature model
Nickname:Massu
Product Description
Double ring cut with fine pitch is adopted in the front center of gravity torpedo type that enables stable flight.
The goodness of the finger is improved by the vertical cut of the rear part, and it was finished to the model with excellent ease of pushing and flying.
Recommended for those with a shallow grip and those who want to stabilize their flight.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 39.5mm
Maximum Diameter:7.2mm
Barrel Weight:17.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
UNICORN
GRIPPER4 ELEMENTS 2-TONE Black/Clear Short No.78971JPY 458 ( USD 2.91 )
-
D.craft
T90C Emperor series interceptorJPY 10,780 ( USD 68.58 )
-
TARGET
VISION ULTRA FLIGHT RVB 331790JPY 398 ( USD 2.52 )
-
FLAGS
T-Shirt Long Sleeve Black LJPY 4,400 ( USD 27.99 )
-
TARGET
BLACK MARQUE LITE REYN Reyn Agcaoili Model SWISS POINT 190542JPY 14,000 ( USD 89.07 )