Darts / 【ULTIMA DARTS】Fuel2 HYPER BLACK Naoto Masujima Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
ULTIMA DARTS Naoto Masujima signature model
~HYPER BLACK
Hyper Black coating with excellent durability and chic texture
Multi-faceted cut with shallow grooves for finger comfort
Good finger feel and easy release push for stabilizing the axis of rotation
Deep ring cut in the center to mark the grip position
Easy grip position adjustment allows the player to concentrate on playing without compromising slowing down the rhythm.
Overall barrel length has been extended to 43.5mm, evolving into a model with superior straightness while maintaining the easy pushability of the previous model.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 43.5mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
one80
Gunner3 Lourence Ilagan Model Steel 23gJPY 18,700 ( USD 118.98 )
-
harrows
PRIME flight 7543JPY 489 ( USD 3.11 )
-
DYNASTY
KATANA KIWAMI BLACK HyuugaJPY 8,479 ( USD 53.95 )
-
Ptera Factory×Edge Sports
Flight Slot Case KIZUNA brownJPY 995 ( USD 6.32 )
-
TRiNiDAD
MOMO ArmSupporter ZHOU MOMO model yellow XSJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
harrows
PRIME flight 7533JPY 489 ( USD 3.11 )