Darts / 【ULTIMA DARTS】KAISER5 TYPE2 Blue Shuichi Enokuma Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 37.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Redesigned 5th barrel based on KAISER2 model
37.0mm short barrel for easy control.
Lightweight model weighing 16.5g for easy to grasp the trajectory of the darts regardless of the weight
Double ring cut at the back of the barrel for easy release
6.25mm diameter and narrow grip area for delicate control.
Unique cut and center of gravity with excellent stability for a wide range of grips and throws
Shallow front ring cut and R can be used as a guide for grip position to prevent grip slippage
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 37.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 16.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichi Enomata Model Items
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE3 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
Fit Flight Air
Shuichi Enokuma Model ver.3 Shape ClearJPY 970 ( USD 6.14 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Plus Rainbow Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Blue Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.70 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )