Darts / 【ULTIMA DARTS】KAISER6 GOLD Shuichi Enokuma Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 37.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
ULTIMA DARTS Shuichi Enokuma 6th model
After 2 years of development, a new barrel for Shuichi Enokuma was born!
Returning to the starting point of the KAISER series, the short torpedo shape and light weight that he is particular about have been retained and fine-tuned.
The grip area has a slim grip diameter and a double ring cut to provide both delicate control and a good feeling of release.
The center section has a simple design that emphasizes the outline, and the barrel shape is more tapered and easy to push out.
The streamlined outline minimizes snagging, creating a model that is highly maneuverable while emphasizing pull-off.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 37.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 16.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichi Enomata Model Items
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE3 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
Fit Flight Air
Shuichi Enokuma Model ver.3 Shape ClearJPY 970 ( USD 6.14 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Plus Rainbow Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Blue Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )