Darts / 【Harrows】CHIZZY Dave Chisnall model BRASS 2BA 21gR
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Brass |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.98g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.8mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
CHIZZY's brass darts are now available. The cut is the same as the 80% tungsten cut.
The barrel has been coated with an alloy to give it a tungsten look, and the yellow color that can be said to be the color of CHIZZY is still present in the brass darts.
The maximum diameter of the barrel is 8.1mm for 18g and 8.8mm for 21g, making it easy for beginners to grip.
Specifications
Material: Brass (Tungsten-like coating)
Maximum diameter: 8.8mm
Total length:53mm
Barrel weight:18.98g
Barrel match weight: ±0.05
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
Dave Chisnall Model Items
-
Harrows
TWIN PACK CHIZZYJPY 990 ( USD 6.29 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gRJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
Harrows
CHIZZY DAVE CHISNALL Model 90% steel 24gJPY 16,399 ( USD 104.34 )
-
Harrows
CHIZZY Dave Chisnall model BRASS 2BA 18gRJPY 4,950 ( USD 31.49 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 23gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )