Darts / 【TRIPLEIGHT】effort2 Akihiko Owaku Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
From semi-torpedo to straight TRIPLEIGHT "effort2" Akihiko Yamato model newly released!
Hisashi Yamato's most trusted delicate triangle cut and outstanding nut cut are inherited in this model.
The pitch of the cut is wider than the previous model because of the shift from semi-torpedo to straight, and the hook is adjusted exquisitely.
The nut cut has been changed from 10 sides to 12 sides to improve the release and delicate control performance.
Two spiral cuts are placed in the front to move the dart, and the finish of this work is also seamless.
The limited edition Gold Model and Rainbow Model are also available at the same time!
Specifications
Material: Tungsten 90
Length: 48.0mm
Maximum Diameter: 6.6mm
Weight: 20.0g (barrel only)
Set Contents
Barrel x 3 (1 Set)
Shaft: LARO Shaft x 3 (1 set)
Tip: Premium Lip Point Tip x 3 (1 set)
Flight: Dee.flight x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
effort Period Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
effort Period Rainbow95 Akihiko Owaku Model 2BA 22gJPY 15,299 ( USD 95.74 )
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-A Rainbow95 Akihiko Owaku Model 2BA 20.5gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape White×BlackJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Rainbow95 Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 15,299 ( USD 95.74 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )