Darts / 【Harrows】CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gR
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Triple ring cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The 2nd generation model of Harrows professional player "Dave Chisnall".
Darts with ring cuts arranged according to barrel length.
Large ring cut on the front and two microcuts and a grip section on the rear.
It is coated with a durable gold titanium coating and then recut to create a stunning gold and silver barrel.
The 22g soft tip darts are the same weight as the steel darts used by the players and are available only in Japan.
■Specs
Material: Tungsten 90
Overall length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.0mm
Barrel weight: 16.0g
Barrel match weight: ±0.05
Standard:2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Dave Chisnall Model Items
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gRJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 2BA 20gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 26gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
TWIN PACK CHIZZYJPY 990 ( USD 6.29 )
-
Harrows
CHIZZY Dave Chisnall model BRASS steel 21gRJPY 3,500 ( USD 22.26 )
-
harrows
PRIME Dave Chisnall 7562JPY 489 ( USD 3.11 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
HEAT Damon Heta Model Steel 25gRJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Ryusei Azemoto Dark Gray LJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
TARGET
BOLIDE 01 SWISS POINT STEEL 23g 190052JPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case body RedJPY 999 ( USD 6.35 )
-
ULTIMA DARTS
ult0211JPY 8,148 ( USD 51.84 )
-
CAMEO
AERO PLUS INDIGO HICKORYJPY 1,711 ( USD 10.89 )