Darts / 【Pro.VISION JAPAN】Quetzal Tsuyoshi Kadogawa Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Provisions Japan |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Tsuyoshi Kadogawa Model
The popular taper angle allows for a firm release with a sense of pushout.
The taper angle and cut are based on Kadogawa's golden ratio,
80% tungsten increases the needle pressure in relation to the weight, allowing the user to feel a sense of pushing out at the time of release.
■Specifications
Material: 80% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Tsuyoshi Kadogawa Model Items
-
G's DARTS
Areus2JPY 10,267 ( USD 65.32 )
-
G's DARTS
Black Coating AREUS VIJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
G's DARTS
Black Coating AREUS IVJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
G's DARTS
Black Coating AREUS VJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
G's DARTS
gsd0036 Tungsten 90% TorpedoJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
CUESOUL
Erebos Tsuyoshi Kadogawa ModelJPY 11,999 ( USD 76.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JOKERDRIVER
ULTIMATE Model T-poker. 20th anniversary model 18g CenterJPY 41,800 ( USD 265.96 )
-
S4
Zeus4 gravity 10th anniversary model Enclosed PHOENicA with limited styleJPY 9,240 ( USD 58.78 )
-
TARGET
SURGE STORM POINT Srctic 30mm 108397JPY 1,900 ( USD 12.08 )
-
TARGET
CHRONO PRO GRIP EVO TITANUM SHAFT Short 380340JPY 2,200 ( USD 13.99 )
-
one80
Gunner4 Lourence Ilagan Model Black Sand Blast 2BA 20.5gJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
Red Dragon
Raptor GT Rainbow PointsJPY 2,343 ( USD 14.90 )