Darts / 【Harrows】Luke Woodhouse Model Series 3 Steel 23g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Modeled after PDC player "Luke Woodhouse".
Precise shark-cut ring grips are used throughout the barrel.
Each ring has six lateral cuts for improved traction and control.
A new ultra-fine sandblasted finish provides a secure and comfortable fit in the hand and a smooth, consistent release under game pressure.
STEEL features Quick Point technology.
This allows players to customize the length of the point in seconds, allowing them to quickly adjust the setting to their liking
The STEEL is also available with a striking bronze cut.
A striking bronze coating on the cut section provides an eye-catching visual that reflects the precision of the internals.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 51mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 23g
Barrel match weight: ±0.05
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Quick Point Tool
Model Items
-
Harrows
LUKE WOODHOUSE Model SERIES 2 2BA 18gJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
harrows
PRIME Luke Woodhouse2 7557JPY 489 ( USD 3.11 )
-
Harrows
Luke Woodhouse Model Series 3 Steel 21gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
PLAYER PRO 6 LUKEWOODHOUSEJPY 5,940 ( USD 37.78 )
-
Harrows
Luke Woodhouse Model Series 3 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
harrows
Luke Woodhouse3 1020JPY 489 ( USD 3.11 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )