Darts / 【TRIPLEIGHT】RESPECT Osamu Niki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The first TRIPLEIGHT model with a shimmering coloring never seen before.
Osamu Niki's first TRIPLEIGHT model is now available!
The biggest feature of this barrel is the exquisite taper angle in the center area and the flowing grip area from the center to the rear.
The tapered area has a moderate ring cut, while the rear straight area has an irregular double ring that creates a stable and comfortable grip for the fingers.
The darts are accurately transmitted from takeback to release without losing power.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.1mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Osamu Niki Model Items
-
G's DARTS
Black Coating AWESOME VJPY 10,800 ( USD 68.71 )
-
G's DARTS
AWESOME IV STEELJPY 10,800 ( USD 68.71 )
-
G's DARTS
gsd0038 Tungsten 90% TorpedoJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
G's DARTS
Black Coating AWESOME IIIJPY 10,800 ( USD 68.71 )
-
TRIPLEIGHT
RESPECT Osamu Niki ModelJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
G's DARTS
Black Coating AWESOME IVJPY 10,695 ( USD 68.04 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )