Darts / 【MIRARCH】Valentia Tsubasa Kaseda Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The long, straight barrel with semi-frontal center of gravity is 55mm in length and 21g in weight, and has a powerful and aggressive flight that makes it difficult to be played even when grouping.
The refined cut is not affected by the condition of the hand.
The spiral cuts are placed alternately in the main ring cut to provide a comfortable and secure grip.
The barrel can be used even when it is reversed.
The name of the barrel was thought up by Kaseida himself.
Valentia.
Courage, bravery.
We named the barrel "Valentia" with the hope that he will create the future with his courageous step.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 55.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
SHADE
Takayuki Masatsu Portrait T-SHIRT 2023 Black XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
TARGET
EXO SP01 SWISS POINT 23g 190308JPY 8,800 ( USD 55.99 )
-
JOKERDRIVER
-ZERO- STAR FALL Mid FrontJPY 79,200 ( USD 503.94 )
-
COSMODARTS
Orger Mana Kawakami ModelJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
CAMEO
COLT NB BlackJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
CAMEO
CARGO T2 DenimJPY 7,998 ( USD 50.88 )