Darts / 【ULTIMA DARTS】KAISER5 TYPE1 Plus Rainbow Shuichi Enokuma Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
KAISER5 Type1 Plus long torpedo barrel with added length and weight.
Total length of the barrel is 45.0mm, which allows for a comfortable grip.
18.0g weight allows the user to feel the weight of the barrel until the moment of release.
Double ring cut at the rear of the barrel for ease of release
6.25mm diameter and narrower grip area enables delicate manipulation
Unique cut and center of gravity with excellent stability enable a wide range of grips and throws
The front R shape can be used as a grip assist to stabilize the darts posture after release
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 18.0g
Specification: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichi Enomata Model Items
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER6 Plus Black Shuichi Enokuma Model 2BA 16.5gJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
Fit Flight
Shuichi Enokuma Model shapeJPY 825 ( USD 5.24 )
-
Fit Flight
Shuichi Enokuma Model ver.3 Shape NaturalJPY 870 ( USD 5.53 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER6 Plus Blue Shuichi Enokuma Model 2BA 18.0gJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )