Darts / 【TRIPLEIGHT】charm4 UR IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The long-awaited fourth installment of Ikuko Takeyama's "charm" series, which has captivated with its high operability and beauty throughout the series, is now available!
Continuing from the previous model, two different specifications, UR and THORN, are available.
Spirals are boldly placed on the front and main areas to provide a feeling of being absorbed by the fingers.
The most distinctive feature of the new model is the neat "neck.
It assists in a firm grip and smooth release.
The slim shape is made of 95% tungsten to ensure sufficient weight.
The "charm4" is completed to accentuate the player's individuality and glamour, and add color to the game.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Due to the characteristics of the rainbow coating, there are individual differences in color balance.
Ikuko Takeyama Model Items
-
TRIPLEIGHT
charm ST Rainbow95 Ikuko Takeyama MODELJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
TRIPLEIGHT
charm3 THORN Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
TRIPLEIGHT
charm3 UR Ikuko Takeyama model limited edition 2BA 19gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
TRIPLEIGHT
charm2 Ikuko Takeyama modelJPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
TRIPLEIGHT
charm Ikuko Takeyama modelJPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
TRIPLEIGHT
charm4 THORN Rainbow95 IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )