Darts / 【one80】REIGN ver.2 Ryo Nakai Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 51.5mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This is the second model for Ryo Nakai, a competitor in the SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN.
The previous model, REIGN ver.1, was designed as an easy-to-handle barrel for those who are not good at straightening and for those who are using straight type barrels for the first time.
This time, we started designing with the concept of "a simple ultimate straight barrel" for those who like to play straight.
This new model was repeatedly tested and adjusted to Nakai's throws.
The overall length of both models is unified at 51.5mm, but the maximum diameter of the 18g model is set at 6.35mm for players who prefer a slim straight type.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 51.5mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 20g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )