Darts / 【one80】REIGN ver.2 Ryo Nakai Model 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 51.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.35mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This is the second model for Ryo Nakai, a competitor in the SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN.
The previous model, REIGN ver.1, was designed to be easy to use for those who are not good with straight barrels or for those who use straight barrels for the first time.
This time, we started designing with the concept of "a simple ultimate straight barrel" for those who like to play straight.
This new model was repeatedly tested and adjusted to Nakai's throws.
The overall length of both models is unified at 51.5mm, but the maximum diameter of the 18g model is set at 6.35mm for players who prefer a slim straight type.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 51.5mm
Maximum diameter: 6.35mm
Barrel weight: 18g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
D.craft
Brilliant Yukari Fujino ModelJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE GLASH HIROKAZU OSAKI Model limited edition 2BA 18gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TARGET
CULT 02 Swiss Point Steel 26g 190204JPY 13,000 ( USD 82.72 )
-
DMC
Hawk 18gJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Nobuhiro YamamotoJPY 5,000 ( USD 31.81 )